MENÜ & LİNKLER
  Ana Sayfa
  zekeriyaköy.net Hakkında
  İlkelerimiz
  Köy Gündemi
  Yiyecek ve İçecek Mekanları
  Spor Faaliyetleri
  zekeriyaköy.net Web Kulübü
  Köy Tahtası
  Köymeydanı.NET
  Köypazarı.NET
  Basında Biz
  Sağlığımız Köşesi
  Sanat Köşesi
  Lüzumlu Telefonlar
  İletişim
  Ulaşım ve Kroki


KOOPERATİFİMİZ

Zekeriyaköy Evleri İşletme Kooperatifi, üyelerine hizmet etmek ve yaşadığımız çevreyi koruyup güzelleştirmek amacıyla 1995 yılında kurulmuştur. >>

MUHTARLIK

Muhtarımız kim'
Merak ediyorsanız tıklayın >>

SAĞLIK KURULUŞLARI

Köyümüzdeki sağlık kuruluşları, burada muayenehanesi bulunan hekimlerin telefon ve adresleri... >>

ULAŞIM
Zekeriyaköye nasıl gelinir' Kroki ve öneriler... Zekeriyaköye uğrayan IETT otobüslerinin tarifeleri... >>

SARIYER BELEDİYESİ

Belediye hizmetleri hakkında bilgi almak istiyorsanız tıklayın >>

JANDARMA

Jandarma Alay Komutanlığı'nın hırsızlıklara karşı yurttaşların alması gereken önlemler hakkındaki duyurusu... >>

ÇAĞDAŞ YAŞAMI
DESTEKLEME DERNEĞİ

Çağdaş yaşamı destekleme derneği hakkında bilgi almak istiyorsanız tıklayın >>

ZEKERİYAKÖY ROTARY KULÜBÜ

Zekeriyaköy rotary kulübü etkinlikleri hakkında bilgi almak istiyorsanız tıklayın >>

SAĞLIĞIMIZ KÖŞESİ

YAZ AYLARINDA ÇOCUK SAĞLIĞI


VEHBİ KOÇ VAKFI AMERİKAN HASTANESİ

Vehbi Koç Vakfı Amerikan Hastanesi uzmanları, yaz aylarında meydana gelebilecek ishal, dondurma tüketimi, boğulmalar ve uçak seyahati gibi çocuk sağlığı için riskli olabilecek konularda aileleri uyarıyor: Yaz aylarının gelmesiyle tatile giden ailelerin sayısında büyük bir artış oluyor. Aileler tatil mekânlarını tercih ederken çocuk faktörünü de göz önünde bulundurmalıdır

YAZ AYLARINDA ÇOCUĞUNUZUN SAĞLIĞINA DİKKAT EDİN!

İSHALE DİKKAT
VKV Amerikan Hastanesi Pediatri Bölümü / Dr. Ayla Kamburoğlu

Yaz mevsiminin en sık görülen hastalıklarından biri olan ishal; sık aralıklı, sulu dışkılama anlamına gelmektedir. İshal tek başına görülebileceği gibi ateş veya kusma da ishale eşlik edebilir. Çeşitli bakteri ve virüsler ishale neden olabilir. Besin zehirlenmeleri de sık rastlanan ishal nedenlerinden biridir. Enfeksiyon ajanlarına temas etmiş sular, özellikle yaz aylarında en sık bulaşma kaynağıdır.

İshalde klinik tablo farklılık gösterebilmektedir. Çok hafif görülen ishalin yanı sıra, sıvı kaybının fazla olduğu daha ağır vakalara da rastlanabilir. İshal ile çıkartılan dışkının kıvamı, kokusu, rengi, sümüksü olması veya kan içermesi gibi özellikler, büyük önem taşımaktadır. İshalin kanlı veya sümüksü olması, enfeksiyona neden olan ajanın bakteri olabileceği konusunda uyarıcıdır.

İshal tedavisinde amaç, vücuttaki sıvı kaybını en aza indirmek ve kaybedilen sıvıyı yerine koymaktır. İshal tedavisinde antibiyotiklerin kullanımı sınırlıdır ancak yapılan dışkı incelemesinde kan veya iltihap hücresi saptanması, tedavide antibiyotik kullanılması gereğine işaret etmektedir.

İshalli çocuklarda karın ağrısının yanı sıra gerçekleşen sıvı kaybı nedeniyle halsizlik ve bitkinlik de görülmektedir. Tedavide bağırsak hareketlerini azaltan ilaçların kullanılması önerilmemektedir. Sık aralıklarla azar azar su içirilmesi önem taşır. Beslenmede, bağırsak hareketlerini azaltan yağsız yiyecekler önerilmektedir. Haşlanmış patates, muz, yağsız tost, yağsız makarna-pilav, elma, havuç gibi yiyecekler rahatlıkla tüketilebilir. Vücudun kaybettiği su, tuz ve diğer yapı taşlarının yerine konmasını kolaylaştıran özel hazırlanmış oral rehidratasyon sıvıları, doktorun önerdiği şekilde kullanılabilir. Anne sütü ile beslenmekte olan bebeklerin beslenmesine aynı şekilde devam edilmelidir. Hazır formül mamalar ile beslenen bebeklere, doktorlarının önerileri doğrultusunda çeşitli ishal mamaları verilebilir.

YAZ AYLARINDA DONDURMA TÜKETİMİ
VKV Amerikan Hastanesi Beslenme ve Diyet Bölümü / Diyetisyen Ayça Ilıca

Yaz aylarında çocukların büyük keyifle yedikleri dondurma, yeterli kalori ve protein alımının yanı sıra yeterli kalsiyumun alınmasında da oldukça önem taşımaktadır. Protein gereksinimini karşılamak adına oldukça önemli olan süt ve süt türevi gıdalar aynı zamanda kalsiyum açısından da zengin besinlerdir. Çocukluk çağında yaklaşık 800 mg olan kalsiyum gereksinimi, gün içerisinde tüketilecek 2 su bardağı süt, yoğurt ve 2-3 dilim peynir tüketimiyle karşılanabilir. Özellikle yaz ayları boyunca daha çok çocuklar tarafından tüketilen dondurmanın ham maddesinin de süt olduğu düşünülürse, bu gruba giren diğer gıdalarda olduğu gibi çocukların protein ve kalsiyum gereksinimlerini dondurmayla da tamamlayabilmeleri mümkündür.

Yaz aylarında süt ve yoğurt sevmeyen çocuklarda bu gıdaların tüketimleri için ısrarcı olmaktansa, yine bir süt türevi olan dondurmayı çocuklara yedirmek, aileler için de kolay olmaktadır. Ancak imalat ve satış aşamalarında gerekli hijyen kurallarına dikkat edilmeyen dondurma, faydalı bir gıda olmaktan çıkıp kolaylıkla tehlikeli bir gıda haline dönüşebilmektedir.

Dondurularak saklanan tüm gıdalarda olduğu gibi soğutucu içinde saklanan bu gıda eritilip tekrar donduğunda sağlık için oldukça zararlı mikroplar içeren bir ürün haline gelebilmektedir. Bunun için dondurma satın alınırken ambalajının yüzeye yapışık olmamasına, kapalı olan kutular içerisindeki dondurmalarda şekil bozuklarının bulunmamasına özellikle dikkat edilmelidir. Diğer tüm gıdalarda olduğu gibi dondurmada da ambalajların üzerlerinde yazılı olan son kullanma tarihlerine dikkat edilmeli, son kullanma tarihi geçmiş olan dondurmanın tüketilmesi oldukça ciddi sağlık sorunlarına yol açabileceği için kesinle tüketilmemelidir.

UÇAK YOLCULUĞUNUN ÇOCUKLAR ÜZERİNDEKİ ETKİLERİ
VKV Amerikan Hastanesi Pediatri Bölümü / Dr. Gülsemin Güloğlu

Yaz aylarında tatil sebebi ile seyahatler artmakta, seyahatlerinde uçağı tercih eden pek çok anne–baba, uçak ile yapılan yolculuğun çocukları açısından güvenli olup olmadığı yönünde kuşkulara kapılmaktadır. Uçakla yolculuk yaparken kulaklarda hissedilen basınç, özellikle çocuklar için daha rahatsız edici ve korkutucu olabilmektedir. Bu nedenle çocuklar, uçuşun bir parçası olan basınç konusunda önceden uyarılmalıdırlar. Bu rahatsızlık hissi, genellikle kulak zarının arkasındaki hava boşluğu (orta kulak) ve dış hava basıncı arasındaki farktan kaynaklanır.

Normalde orta kulak ve boğaz arasındaki östaki borusu dış basınçla orta kulak içindeki basıncı eşitlemeye yarar. Çocuklarda göreceli olarak daha dar olan östaki borusu, özellikle de üst solunum yolu enfeksiyonları, orta kulak enfeksiyonu veya büyümüş geniz eti durumlarında yeterli fonksiyon göremeyebilir. Hava basıncı, uçak yolculuklarında, deniz altına dalışlarda, dağa tırmanırken, hatta asansörde inip çıkarken, yükseldikçe düşer, alçaldıkça artar. Kulak zarının dışındaki basınç ve orta kulaktaki hava basıncı eşit değilse, kulak zarı bir tarafa doğru itilir ve ağrı meydana gelir. Bu durum bebeklerin uçuşun son birkaç dakikasında neden daha çok ağladıklarını açıklar. Bu ağrı geçicidir ve birkaç dakika içinde östaki borusunun açılması ve kulak zarının iki tarafındaki basıncın eşitlenmesiyle sona erer. Çocuğunuz kulak enfeksiyonu geçiriyorsa doktorunuz uçuşu ertelemenizi önerebilir. Eğer kulakta sıvı toplanması gibi nedenlerle kulak tüpü takıldıysa basınç eşitlenmesi daha kolay olacaktır.

Uçakta kulak ağrısını azaltmak için önlemler:

 • Çocuğun uçuş boyunca su başta olmak üzere bol sıvı alması sağlanmalıdır. Bu hem yutma hareketiyle östaki borusunun açılmasını sağlayacak, hem de kuru olan kabin havasının burun salgısını koyulaştırmasını ve böylece östaki borusunu tıkamasını önleyecektir.
 • Çocuğun uçak yolculukları sırasında ağrı çektiği biliniyorsa, çocuğa kalkıştan ve inişten 30 dakika önce ağrı kesiciler verilebilir.
 • 3 yaş üstü çocukların sakız çiğnemesi veya lolipop emmesi işe yarayabilir.
 • Eğer yapabiliyorsa esnemesi önerilebilir.
 • Bebeğe emzik verilebilir, emzirilebilir veya biberonla mama verilebilir.
 • Kalkıştan ve inişten önce burun spreyi uygulanabilir.
 • Çocuğun inişte ve kalkışta uyanık olması sağlanmalıdır. Çünkü uyurken yutma hareketleri daha az yapılır.

Bazen uçak yolculuğu sonrasında görülen kulak ağrısı birkaç saate kadar uzayabilir. Daha uzun sürerse mutlaka doktora başvurulmalıdır.

ÇOCUKLARDA BOĞULMA TEHLİKESİ
VKV Amerikan Hastanesi / Pediatri Bölümü Şefi Dr. Pınar Dayanıklı

Boğulma, çocuklarda kaza sonucu ölümlerde ön sıralarda yer alır. Her yıl boğulma sebebiyle ölen çocukların sayısı ise çok fazladır. Küçük çocuklar havuz kenarında, deniz kıyısında hatta suyun derin olmadığı yerlerde bile kolayca tehlikeyle karşı karşıya kalabilmektedirler. Anne ve babalar tatilde, çocuklarının yediklerine de dikkat etmeli ve bazı tehlikelere karşı hazırlıklı olmalıdırlar.

Çocuklar yüzme öğrenene dek, yüzme havuzu ya da süs havuzu bulunan evlerde, havuz etrafında yalnız başına bırakılmamalıdırlar. Çocuk emniyeti için havuz kenarında çit bulundurulması çok önemlidir. Çocuklara sığ ve derin bölgeler öğretilmeli, havuz etrafında koşmaları engellenmelidir. Banyo yaparlarken ise bebekler ya da çocuklar asla yalnız bırakılmamalıdır. Bu, hem sıcak suyla yanma hem de boğulma riskini ortadan kaldırmak için gereklidir.

Yaz sebebi ile çocukların, patlamış mısır, üzüm, çerez, kuru üzüm, çekirdek, şeker ve çiklet tüketimleri artacaktır. Yiyecekler, boğulmanın başta gelen sebeplerindendir. Bebekler ya da çocuklar yiyeceklerini iyi çiğnemeden bütün olarak yutmaya çalıştıklarında, boğazlarına takılan parçalar nedeniyle de boğulabilir. Bu yüzden, yuvarlak, sert yüzeyli yiyecekler 4 yaşın altındaki çocuklara küçük parçalara ayrılmadan asla verilmemelidir.

Ayrıca çocukların deniz ve havuz kenarları vb. yerlerde oyun oynadıkları küçük toplar, piller, lateks balonlar, madeni paralar, bilyeler ve ufak parçaları olan oyuncaklar da boğulma riskini artıran cisimlerin başında gelmektedir. Bu gibi risk teşkil eden durumlarda, çocuklara mutlaka göz kulak olunmalıdır. Süt çocukları ve 5 yaşın altındaki çocuklar, kolaylıkla yiyecek ve bu tarz küçük cisimlerle boğulabilirler. Çünkü çocukların nefes boruları yetişkinlerin nefes borularından daha küçüktür. Boğulma, ufak cisim ya da yiyeceğin solunum yolunu tıkaması sonucunda olur. Bu tıkanıklık, havanın akciğere gitmesine engel olacağı için oksijensiz kalmaya ve hatta bu yüzden beyin hasarı ile ölüme neden olabilir. Bu çocukların 2/3’ü 1 yaşın altındaki bebeklerdir.

Boğulmayı önlemek için:

 • İlkyardım öğrenilmelidir.
 • Balonların her yaştaki çocuk için risk taşıdığı unutulmamalıdır.
 • Çocuğun ağzında lokmayla koşturması engellenmeli ve oturarak yemek yemesi sağlanmalıdır.
 • Çocuklara 1 cm. çapından büyük yiyecekler verilmemelidir.
 • Çocuklar yemek yerken daima yanlarında olunmalıdır.
 • Ailede daha büyük çocuk varsa hareketleri gözlenmelidir. (Çoğu boğulma olayı, büyük çocuğun teklif ettiği oyuncak ya da yiyecek parçasıyla olmaktadır).
 • Oyuncakların üzerindeki yaş sınırlamaları dikkate alınmalıdır. Bu kısıtlamalar, küçük parçalı oyuncaklarda her zaman bulunmaktadır.
 • Küçük cisimlerin yastık ve minder aralarına sıkışmaması sağlanmalıdır.
 • Çocukların madeni paralarla oynamalarına izin verilmemelidir.

Çocuklar için güvenli bir ortam yaratmanın yanı sıra temel yaşam desteğini öğrenmek de çok önemlidir. 1 yaşın altındaki çocuklarda; bebek öksürüyorsa, hiçbir şey yapmadan öksürme refleksiyle, bebeğin yabancı cismi çıkarması beklenmelidir.

Bebeğin sesi giderek kısılıyorsa, çocuk ağlayamıyor ve nefes alamıyorsa; bebek kolun üstünden başı aşağı bakacak şekilde, yüzükoyun yatırılmalı ve kürek kemikleri arasına elin ayasıyla beş kez vurulmalıdır. Bu hareket öksürük refleksi görevi görerek, diyaframın kasılmasına ve cismin boğazdan dışarı atılmasına yarayabilir. Bu vuruşlar sonuçsuz kalırsa, bebek sırtüstü çevrilmeli ve bu kez göbek deliği hizasında alt kaburgaların kesiştiği noktaya 2. ve 3. parmaklar bir arada tutularak yukarı doğru beş vuruş uygulanmalıdır. Cisim öksürükle atılarak bu hareketler tekrarlanmalıdır. Bu arada bebeğin rengi kötüleşiyor ve solunumu tamamen durmuşsa, bebek yere yatırılıp solunum yardımına başlanmalıdır. 1 yaşın üzerindeki çocuklarda ise diz üzerine çöküp, çocuğun arkasına geçilmelidir. Kollar çocuğun göğsünü saracak şekilde yerleştirilmeli ve eller birbirine kavuşturularak, tam göbek deliğinin üst kısmına bastırılarak yukarı doğru beş vuruş uygulanmalıdır. Belirtilen manevraların etkili olmadığı ve çocuğun bilincini kaybettiği durumlarda suni solunumun başlatılması gereklidir.


 
Ana Sayfam Yap Favorilerime Ekle Tavsiye Et Üye Ol

Köymeydanı.NET
Köy meydanı tüm üyelerimizin katılımına açık, görüş ve önerilerini herkesle paylaşabileceği bir online forum ortamıdır.
Giriş >>
Üye olun >>

Köypazarı.NET
İkinci el eşya çarşımıza bir göz atmak ister misiniz' Hemen tıklayın >>


ÇOCUK KÖŞESİ
Zekeriyaköy’de Kindermusic
İnsanın kendi yaptığı bir iş ile ilgili bir yazıyı kaleme alması kolay değil. Nasıl başlasam diye düşünürken, bir anda müzikle tanıştığım yıllardan bu yana geçen yılların hesabını yapmaya çalışırken buldum kendimi.>>

ÇOCUK VE PLASTİK SANATLAR
Onlarla çalışırken konuşmuyoruz, birlikte hayal kuruyoruz. Çizdikleri evin kapısını unuttuklarında birlikte kapıyı arıyoruz... >>


GURME KÖŞESİ
Bu köşede sizlerle yaşam keyfini oluşturan konuları ele almaya çalışacağız. Yemek dünyası (hem yemesi, hem pişirmesi hem de sunması... >>

DOSTLARIMIZ
Hayvan dostlarımız için çevremizdeki alışveriş ve veteriner olanakları >>

EVİMİZ ve BAHÇEMİZ
Evimizi daha keyifli bir yaşama mekanına nasıl çevirebiliriz'
Bahçemizde ne zaman ilaçlama yapmalıyız' Budama nasıl yapılır' Bu yörede hangi bitkiler yetiştirilebilir' Bostan kuruyoruz. Hemen tıklayın >>

YEME - İÇME
Çevremizdeki temiz ve güvenilir yeme içme mekanları
Köyümüz ve yakın çevresindeki restoranlar, kafeler, barlar ve yiyecek mekanları hakkında bilgi... Gurmelerden gözlem ve ratingler >>

İLETİŞİM

Bizimle irtibata geçmek istiyorsanız...
Yürütme Kurulu:
Korkut BAYRAKTAR, Yavuz İRTEM, Turgut ZİYAL >>


©zekeriyaköy.net 2004. Site Kullanım Koşulları.