MENÜ & LİNKLER
  Ana Sayfa
  zekeriyaköy.net Hakkında
  İlkelerimiz
  Köy Gündemi
  Yiyecek ve İçecek Mekanları
  Spor Faaliyetleri
  zekeriyaköy.net Web Kulübü
  Köy Tahtası
  Köymeydanı.NET
  Köypazarı.NET
  Basında Biz
  Sağlığımız Köşesi
  Sanat Köşesi
  Lüzumlu Telefonlar
  İletişim
  Ulaşım ve Kroki


KOOPERATİFİMİZ

Zekeriyaköy Evleri İşletme Kooperatifi, üyelerine hizmet etmek ve yaşadığımız çevreyi koruyup güzelleştirmek amacıyla 1995 yılında kurulmuştur. >>

MUHTARLIK

Muhtarımız kim'
Merak ediyorsanız tıklayın >>

SAĞLIK KURULUŞLARI

Köyümüzdeki sağlık kuruluşları, burada muayenehanesi bulunan hekimlerin telefon ve adresleri... >>

ULAŞIM
Zekeriyaköye nasıl gelinir' Kroki ve öneriler... Zekeriyaköye uğrayan IETT otobüslerinin tarifeleri... >>

SARIYER BELEDİYESİ

Belediye hizmetleri hakkında bilgi almak istiyorsanız tıklayın >>

JANDARMA

Jandarma Alay Komutanlığı'nın hırsızlıklara karşı yurttaşların alması gereken önlemler hakkındaki duyurusu... >>

ÇAĞDAŞ YAŞAMI
DESTEKLEME DERNEĞİ

Çağdaş yaşamı destekleme derneği hakkında bilgi almak istiyorsanız tıklayın >>

ZEKERİYAKÖY ROTARY KULÜBÜ

Zekeriyaköy rotary kulübü etkinlikleri hakkında bilgi almak istiyorsanız tıklayın >>

SAĞLIĞIMIZ KÖŞESİ

Antibiyotik Kullanımı

1-Antibiyotiklerin kullanım alanları nelerdir?
Genel olarak antibiyotik dendiği zaman aklımıza gelen, bakteriler için üretilmiş olan ilaçlardır. Bunlar genelde sinüzit, farenjit gibi üst solunum yolu enfeksiyonları veya bronşit, zatürre gibi alt solunum yolu enfeksiyonları için kullanılır. Bunun dışında sindirim sistemindeki ishallerin bakteriler ile olanları, ve idrar yolu enfeksiyonları gibi diğer bakteriyel enfeksiyonlarda da kullanılır. Bildiğimiz antibiyotikler viral enfeksiyonlarda, yani virüslerin yol açtığı enfeksiyonlarda herhangi bir fayda göstermez. Ancak son yıllarda özellikle değişik virüslere karşı antiviraller geliştirilmiş olup bunları genel antibiyotik diye tanımlamaktan kaçınmak lazım.

2-Gripte antibiyotik kullanılır mı?, hangi hallerde kullanılır? Hangi hallerde kullanılmaz?
Bizim grip diye adlandırdığımız hastalıklar aslında çok çeşitlidir. Grip denince influenza virüsünün yol açtığı solunum yolu hastalığı anlaşılmalıdır. Bunun dışında bir çok solunum yolu virüsünün veya bakterisinin yol açtığı solunum yolu şikayetleri veren rahatsızlıklar bulunabilir. İnfluenza virüsünün yol açtığı gripte bu güne kadar alıştığımız antibiyotiklerin herhangi bir rolü yoktur. Ancak son yıllarda 2 tane yeni antiviral çıkmıştır ve bunlar eğer influenza virüsü hastalığa sebep oldu ise, erken dönemde alınırsa hastalık süresini kısaltıp fayda sağlayabilir. Fakat grip mi yoksa başka bir solunum yolu virüsüne bağlı bir hastalık veya bakteriyel bir enfeksiyon mu olduğunun ayırdedilebilmesi lazım. Bunlardan sadece sonuncusunda antibiyotiğin yeri vardır.

3-Gripte antibiyotik kullanımı gereksiz midir?
Yine yukarıdaki cevapta olduğu gibi grip denince eğer influenza virüsü tarafından yaratılmış bir solunum yolu hastalığından bahsediyorsak o zaman bildiğimiz sıradan antibiyotiklerin herhangi bir faydası yoktur.

Zaten genel olarak üst solunum yolları hastalıklarının yani burun akması, hapşırma, boğaz ağrısı, öksürük, kırıklık, ateş gibi şikayetlerle seyreden rahatsızlıkların %60-70’i viral kökenli olup, bildiğimiz antibiyatiklere cevap vermezler. Ancak influenza virüsünün yol açtığı solunum sistemi hastalıklarında Influenza’ya karşı geliştirilmiş olan antivirallerin yani virüs antibiyotiklerinin faydası olabilir.

4-Gereksiz ise neden hekimler grip hastalığı sırasında antibiyotiği reçeteye ekliyorlar?
Bir hasta solunum yolu şikayeti, ateş ve kırıklık ile geldiği zaman bunun sebebinin ne olduğunu anlamak çok kolay değildir. Burun akıntısı, boğaz ağrısı, öksürük hem bakteriler tarafından yapılabilir, hem viral ajanlar tarafından yapılabilir. Bu virüslerden de influenza yani grip virüsü ile grip virüsü olmayanlar diye ikiye ayrılır. Bunların arasındaki fark genellikle çok keskin sınırlar ile ayrılmamıştır. Genel olarak hekimler bu ayırımı yapmanın çok zor olması sebebi ile karar vermekte güçlük çekmektedirler. Örneğin biraz uzamış üst solunum yolu enfeksiyonlarında sinüzit gelişmiş olma ihtimali akla gelmektedir. Bu da genellikle bakteriyel olmaktadır ve uzun süreli antibiyotik tedavisi gerekli olmaktadır. Aynı şikayetler kısa süreli olunca rahatlıkla viral enfeksiyon olarak değerlendirilebilinir ve antibiyotik verilmeyebilir. Bunun yanı sıra bazen hastadan gelen talepler hekimi güç durumda bırakmaktadır. Bundan başka net olarak bakteriyel olup olmadığına karar verilemediği durumlarda, bazen herhangi bir şeyi atlamış olma korkusu antibiyotik kullanımının artmasında etken olmaktadır.

5-Gereksiz antibiyotik kullanımını önlemek mümkün müdür? Nasıl?
Öncelikle bu konuda hem hastaların hem hekimlerin sürekli olarak eğitilmesi gerekiyor. Gereksiz antibiyotiği önlemenin en kesin yolu tabii ki hangi hastalığın bakteriyel hangi hastalığın viral olduğunun, belirli bir kesinlikte ayırdedilebilmesi. Malesef bugünki teknolojide bu konuda çok yeterli değiliz. O açıdan daha çok doktorun ve hastanın karşılıklı olarak bilgiyi doğru paylaşması, iyi bir iletişim kurması ve hastanın anibiyotik kullanımının ertelenmesine olumsuz bir yaklaşımı olmaması gerekir. Tereddüt edilen durumlarda mümkün ise bir kaç gün beklenip şikayetlerin iyiye mi, kötüye mi gittiği gözlenebilir. Bu şekilde de rahatsızlığın viral yada bakteriyel olduğu konusunda bir fikir elde edilinebilinir. Bunun dışında antibiyotiklerin reçetesiz satılması tabiki en çok gereksiz kullanımı arttıran olgudur. Çoğu zaman eczanelerde antibiyotik tavsiyelerinde bulunulmaktadır. Doktorların zorlandığı antibiyotik kullanımı konusu bu eğitimi almamış kişiler açısından çok daha zordur.

6-Grip sırasında antibiyotik kullanmanın ne gibi sakıncaları oluyor?
Antibiyotikler her ne kadar rahatlıkla tolere edilebilen, genel olarak problem çıkarmayan ilaçlar olsa da neticede bir ilaçtır. Hepsinin etkisinin yanı sıra yan etki ihtimali de vardır. Her şeyden önce Penisilin ve benzeri antibiyotikler daha çok olmak üzere hepsi allerji geliştirebilir. Eğer geçmişte bir kullanıma bağlı allerji hikayesi yoksa bunu önceden kestirebilmek çok kolay değildir.

Bunun dışında sindirim sistemi şikayetleri yaratabilir. Çok daha nadir olarak karaciğer, böbrek toksisiteleri oraya çıkabilir.

Hanımlarda daha sık olarak bu antibiyotik kullanımı çeşitli jinekolojik enfeksiyonlara sebep olabilir. Bu faydalı bakterilerin öldürülüp yerine zararlı bakteriler veya mantarların hakimiyet kurması ile ortaya çıkar. Yine antibiyotik kullanımı kadın ve erkek bağırsağındaki faydalı bakterileri öldürerek zararlı bakterilerin yol açtığı kanamalı kolitler ortaya çıkarabilir.

Bir de tabiki kullandığınız her antibiyotik bir şekilde vücuttan doğaya atılmakta, hem vücutta, hem vücut dışında doğada bu antibiyotiklerin bulunuşu bunlara karşı bakteriler tarafından direnç gelişmesine sebep olmaktadır. Nitekim antibiyotik dozları yıllar içerisinde gitgide artmakta veya bazı antibiyotikler direnç gelişimi sebebi ile artık işimize yaramaz hale gelmektedir. Bu yüzden sürekli yeni antibiyotikler bulmaya çalışılmaktadır.

VKV Amerikan Hastanesi
Dahiliye Bölümü / Dr.Hayri Aydın 
Ana Sayfam Yap Favorilerime Ekle  Tavsiye Et Üye Ol

Köymeydanı.NET
Köy meydanı tüm üyelerimizin katılımına açık, görüş ve önerilerini herkesle paylaşabileceği bir online forum ortamıdır.
Giriş >>
Üye olun >>

Köypazarı.NET
İkinci el eşya çarşımıza bir göz atmak ister misiniz' Hemen tıklayın >>


ÇOCUK KÖŞESİ
Zekeriyaköy’de Kindermusic
İnsanın kendi yaptığı bir iş ile ilgili bir yazıyı kaleme alması kolay değil. Nasıl başlasam diye düşünürken, bir anda müzikle tanıştığım yıllardan bu yana geçen yılların hesabını yapmaya çalışırken buldum kendimi.>>

ÇOCUK VE PLASTİK SANATLAR
Onlarla çalışırken konuşmuyoruz, birlikte hayal kuruyoruz. Çizdikleri evin kapısını unuttuklarında birlikte kapıyı arıyoruz... >>


GURME KÖŞESİ
Bu köşede sizlerle yaşam keyfini oluşturan konuları ele almaya çalışacağız. Yemek dünyası (hem yemesi, hem pişirmesi hem de sunması... >>

DOSTLARIMIZ
Hayvan dostlarımız için çevremizdeki alışveriş ve veteriner olanakları >>

EVİMİZ ve BAHÇEMİZ
Evimizi daha keyifli bir yaşama mekanına nasıl çevirebiliriz'
Bahçemizde ne zaman ilaçlama yapmalıyız' Budama nasıl yapılır' Bu yörede hangi bitkiler yetiştirilebilir' Bostan kuruyoruz. Hemen tıklayın >>

YEME - İÇME
Çevremizdeki temiz ve güvenilir yeme içme mekanları
Köyümüz ve yakın çevresindeki restoranlar, kafeler, barlar ve yiyecek mekanları hakkında bilgi... Gurmelerden gözlem ve ratingler >>

İLETİŞİM

Bizimle irtibata geçmek istiyorsanız...
Yürütme Kurulu:
Korkut BAYRAKTAR, Yavuz İRTEM, Turgut ZİYAL >>


©zekeriyaköy.net 2004. Site Kullanım Koşulları.