MENÜ & LİNKLER
  Ana Sayfa
  zekeriyaköy.net Hakkında
  İlkelerimiz
  Köy Gündemi
  Yiyecek ve İçecek Mekanları
  Spor Faaliyetleri
  zekeriyaköy.net Web Kulübü
  Köy Tahtası
  Köymeydanı.NET
  Köypazarı.NET
  Basında Biz
  Sağlığımız Köşesi
  Sanat Köşesi
  Lüzumlu Telefonlar
  İletişim
  Ulaşım ve Kroki


KOOPERATİFİMİZ

Zekeriyaköy Evleri İşletme Kooperatifi, üyelerine hizmet etmek ve yaşadığımız çevreyi koruyup güzelleştirmek amacıyla 1995 yılında kurulmuştur. >>

MUHTARLIK

Muhtarımız kim'
Merak ediyorsanız tıklayın >>

SAĞLIK KURULUŞLARI

Köyümüzdeki sağlık kuruluşları, burada muayenehanesi bulunan hekimlerin telefon ve adresleri... >>

ULAŞIM
Zekeriyaköye nasıl gelinir' Kroki ve öneriler... Zekeriyaköye uğrayan IETT otobüslerinin tarifeleri... >>

SARIYER BELEDİYESİ

Belediye hizmetleri hakkında bilgi almak istiyorsanız tıklayın >>

JANDARMA

Jandarma Alay Komutanlığı'nın hırsızlıklara karşı yurttaşların alması gereken önlemler hakkındaki duyurusu... >>

ÇAĞDAŞ YAŞAMI
DESTEKLEME DERNEĞİ

Çağdaş yaşamı destekleme derneği hakkında bilgi almak istiyorsanız tıklayın >>

ZEKERİYAKÖY ROTARY KULÜBÜ

Zekeriyaköy rotary kulübü etkinlikleri hakkında bilgi almak istiyorsanız tıklayın >>

SAĞLIĞIMIZ KÖŞESİ

Diyabet ve Beslenme

Diyabet tedavisinin en önemli parçalarından biri de medikal beslenme tedavisidir. Beslenme , tedavinin ayrılmaz bir parçasıdır.Çünkü diyabetli kişi insulin kullansa da oral antidiyabetik ajan kullansa da yaşına ,boyuna ,fiziksel ve çevresel özelliklerine ,yaşam biçimine uygun olarak beslenmesini düzenlemiyorsa kan şekerini istenen seviyelerde tutmak mümkün olmayacaktır.

Beslenmesine özen göstermeyen diyabetlilerde nefropati ,nöropati , diyabetik ayak , retinopati gibi komplikasyonlar ortaya çıkabilirBu nedenle beslenme tedavisi de diyabet tedavisinde zincirin bir parçası olarak yer almalıdır.Burada en büyük rol hastanın kendisine düşmektedir. Beslenme tedavisinin sağlanmasında eğitimin önemi büyüktür.Günümüzde diyabet ekip yaklaşımı ile takip edilmektedir..Bu ekip endokrinolog , diyetisyen , fizik tedavi uzmanı , diyabet hemşiresi ve psikologtan oluşur.Bu ekibe gerektiğinde diğer birimlerden de destek alınır.

Eğitimin amacı metabolik kontrolü sağlamak , diyabetin getireceği bazı sağlık sorunlarını önlemek ,kan şekerini istenen düzeylerde tutmak ,hastanın sağlıklı bir yaşam sürmesini sağlamaktır. Diyabetin medikal beslenme tedavisi bir diyetisyen tarafından planmalıdır.Bu tedavi planlanırken diyabetlinin yaşı , boyu , cinsiyeti , vücut ağırlığı , fiziksel aktivitesi , çalışma şartları , eğitim düzeyi , sosyo ekonomik durumu , diğer hastalıkları , beslenme alışkanlıkları , biyokimyasal bulguları , uygulanan tedavi şekli bilinmelidir. Tüm bu bilgiler ışığında planlanan beslenme programını hastanın uygulayabilip uygulayamadığı yine diyetisyen tarafından takip edilir.Beslenme şekli içerisinde kullandığı yağ miktarı,bu yağı kullanış şekli ,öğün düzeni , yemek pişirme şekli , yemek yeme saatleri ve yeri gibi ayrıntılar da öğrenilir.Hastanın karşısında örnek liste ve değişim listeleri olarak gördüğü programın altında ,anlatılan tüm bu bilgiler yer almaktadır.

DİYABETLİ BESLENMESİ PLANLANIRKEN NELERE DİKKAT EDİLİR?

Günlük enerji: Diyabetlinin enerji gereksinimi tespit edilirken diyabetin hangi tip olduğu ve vücut ağırlığı , vücut yağ yüzdesi gibi faktörler göz önünde bulundurulur.Tip 2 diyabette şişmanlık da sıklıkla görüldüğünden bu durumda enerji kısıtlamasına gidilir. Yapılan bazı çalışmalarda tip 2 obez diyabetlilerde kilo kaybının sağlanmasıyla insulin direncinin azaldığı ve kan şekeri kontrolünün daha kolay sağlandığı görülmüştür. Tip 1 diyabetli olan çocuk hastalarda ise enerji hesaplanırken kullanılan insülin miktarı ve zamanı ,büyüme ve gelişme de göz önünde bulundurulur.

Günlük karbonhidrat: Günlük enerjinin %55-60 ‘ı karbonhidrattan karşılanır.Ancak karbonhidratın çeşidi önemlidir.Kompleks karbonhidratlar tercih edilmeli , basit karbonhidratlardan kaçınılmalıdır.Glisemik indeksi düşük olan besinler daha çok tercih edilmelidir. Genel olarak , glisemik indeksi düşük karbonhidratlı besinler mercimek, kurufasulye, nohut , gibi kurubaklagiller ve tam buğday ekmekleri gibi tahıllardır.

Günlük yağ: Gün içinde aldığımız yağ günlük aldığımız enerjinin %25-30’unu karşılamalıdır.Kullanılan yağın miktarı kadar çeşidi ve kullanım şekli de önemlidir.Ancak yağ oranı ve kolesterol miktarı diyabetlinin kolesterol ve lipid düzeylerine göre belirlenmelidir. Tip 2 diyabetlilerde kalp damar hastalığı en sık görülen problemdir.Bu yüzden diyabetli hastalarda beslenme aynı zamanda düşük kolesterollü olarak planlanmalıdır.

Günlük protein: Günlük enerjinin %12-15 ‘i proteinden gelmelidir ( eğer bazı hastalıklar nedeniyle proteini azaltmak gerekmiyorsa).Proteinin iyi kaynakları süt , yoğurt ,peynir ,et ,tavuk , balık , yumurta gibi hayvansal gıdalardır.

Posa Gıdalarla alınan posanın miktarı arttırıldığında kan şekerinin kontrolü kolaylaşmaktadır. Posa midede uzun süre kalarak gıdaların emilimini yavaşlatırBu sayede kan şekeri daha yavaş yükselir. Posanın bu olumlu özellikleri nedeniyle günde 25-35 gr posa alımı önerilmektedir.Burada kullanılabilecek en iyi kaynaklar ; sebze , meyve , kepek , özü ayrılmamış tahıl ürünleri ve kurubaklagillerdir.Ancak tüketilen her besinin miktarı önemlidir.Posa içerdiği için sınırsızca meyve veya kepekli ekmek tüketmek doğru değildir.Bu yiyeceklerin de enerji değerlerinin olduğu unutulmamalıdır.

Öğün düzeni: Diyabetlinin tükettiği enerji miktarı kadar bu enerjinin hangi kaynaklardan geldiği ve bu kaynakların öğünlerde nasıl kullanıldığı da önemlidir.Diyabetli için önerilen en uygun yemek yeme düzeni 3 ana 3 ara öğünden oluşan bir beslenme düzenidir.Bu beslenme düzeni sadece kan şekeri kontrolünün kolay olması için değil dengeli ve yeterli bir beslenme sağlamak için de gereklidir.Ancak ara öğünlerde tüketilen besinlerin içeriğine de dikkat etmek gerekir.Özellikle insulin kullanan bireylerde ara öğünlerde tüketilen proteinli besinler kan şekerinin daha yavaş yükselmesini sağlayacaktır.Örneğin ara öğünde yenen tek bir meyve yerine bu meyvenin yanında bir bardak süt içilmesi kan şekerinin daha düzenli olmasını sağlayacaktır.


 
Ana Sayfam Yap Favorilerime Ekle  Tavsiye Et Üye Ol

Köymeydanı.NET
Köy meydanı tüm üyelerimizin katılımına açık, görüş ve önerilerini herkesle paylaşabileceği bir online forum ortamıdır.
Giriş >>
Üye olun >>

Köypazarı.NET
İkinci el eşya çarşımıza bir göz atmak ister misiniz' Hemen tıklayın >>


ÇOCUK KÖŞESİ
Zekeriyaköy’de Kindermusic
İnsanın kendi yaptığı bir iş ile ilgili bir yazıyı kaleme alması kolay değil. Nasıl başlasam diye düşünürken, bir anda müzikle tanıştığım yıllardan bu yana geçen yılların hesabını yapmaya çalışırken buldum kendimi.>>

ÇOCUK VE PLASTİK SANATLAR
Onlarla çalışırken konuşmuyoruz, birlikte hayal kuruyoruz. Çizdikleri evin kapısını unuttuklarında birlikte kapıyı arıyoruz... >>


GURME KÖŞESİ
Bu köşede sizlerle yaşam keyfini oluşturan konuları ele almaya çalışacağız. Yemek dünyası (hem yemesi, hem pişirmesi hem de sunması... >>

DOSTLARIMIZ
Hayvan dostlarımız için çevremizdeki alışveriş ve veteriner olanakları >>

EVİMİZ ve BAHÇEMİZ
Evimizi daha keyifli bir yaşama mekanına nasıl çevirebiliriz'
Bahçemizde ne zaman ilaçlama yapmalıyız' Budama nasıl yapılır' Bu yörede hangi bitkiler yetiştirilebilir' Bostan kuruyoruz. Hemen tıklayın >>

YEME - İÇME
Çevremizdeki temiz ve güvenilir yeme içme mekanları
Köyümüz ve yakın çevresindeki restoranlar, kafeler, barlar ve yiyecek mekanları hakkında bilgi... Gurmelerden gözlem ve ratingler >>

İLETİŞİM

Bizimle irtibata geçmek istiyorsanız...
Yürütme Kurulu:
Korkut BAYRAKTAR, Yavuz İRTEM, Turgut ZİYAL >>


©zekeriyaköy.net 2004. Site Kullanım Koşulları.