MENÜ & LİNKLER
  Ana Sayfa
  zekeriyaköy.net Hakkında
  İlkelerimiz
  Köy Gündemi
  Yiyecek ve İçecek Mekanları
  Spor Faaliyetleri
  zekeriyaköy.net Web Kulübü
  Köy Tahtası
  Köymeydanı.NET
  Köypazarı.NET
  Basında Biz
  Sağlığımız Köşesi
  Sanat Köşesi
  Lüzumlu Telefonlar
  İletişim
  Ulaşım ve Kroki


KOOPERATİFİMİZ

Zekeriyaköy Evleri İşletme Kooperatifi, üyelerine hizmet etmek ve yaşadığımız çevreyi koruyup güzelleştirmek amacıyla 1995 yılında kurulmuştur. >>

MUHTARLIK

Muhtarımız kim?
Merak ediyorsanız tıklayın >>

SAĞLIK KURULUŞLARI

Köyümüzdeki sağlık kuruluşları, burada muayenehanesi bulunan hekimlerin telefon ve adresleri... >>

ULAŞIM
Zekeriyaköye nasıl gelinir? Kroki ve öneriler... Zekeriyaköye uğrayan IETT otobüslerinin tarifeleri... >>

SARIYER BELEDİYESİ

Belediye hizmetleri hakkında bilgi almak istiyorsanız tıklayın >>

JANDARMA

Jandarma Alay Komutanlığı'nın hırsızlıklara karşı yurttaşların alması gereken önlemler hakkındaki duyurusu... >>

ÇAĞDAŞ YAŞAMI
DESTEKLEME DERNEĞİ

Çağdaş yaşamı destekleme derneği hakkında bilgi almak istiyorsanız tıklayın >>

ZEKERİYAKÖY ROTARY KULÜBÜ

Zekeriyaköy rotary kulübü etkinlikleri hakkında bilgi almak istiyorsanız tıklayın >>

SAĞLIĞIMIZ KÖŞESİ

POSALI GIDA VE SAĞLIKLI BARSAK ALIŞKANLIĞI
(Bu yazı www.drhazar.com sitesinden alınmıştır)
POSA? LİFLİ GIDA?
Posa, genellikle bitkisel kaynaklı gıdalarda bulunan gıdaların sindirilemeyen ve emilemeyen bölümüdür. Bir başka deyişle, bir yiyecek maddesinin vücudumuz tarafından kullanılmayıp atılan bölümüdür. Ancak bu gereksiz gibi görünen kısmın işlevi büyüktür. Posalar suda eriyen ve suda erimeyen olmak üzere iki grupta incelenebilir.

SUDA ERİYEN POSA

Suda eriyebilen posa midede uzun süre kalır ve peltemsi bir çözelti oluşturarak gıdaların emilimini yavaşlatır. Yüksek kolesterol düzeyli, diyabetik veya fazla kilolu hastalar için özellikle faydalıdır. Ayrıca, bu tür posa su tutma özelliği sayesinde dışkının kuru ve sert bir hal almasına engel olur. Yulaf ve arpa kepeği, bezelye, fasulye, patates, elma ve portakal suda eriyebilen liflerden oldukça zengindir.

SUDA ERİMEYEN POSA

Suda erimeyen posa barsak içeriğinin hacmini artırarak ileriye doğru hareketi uyarır. Bu sayede dışkılama alışkanlığı düzenli bir hal alır ve kabızlık önlenmiş olur. Buğday ve mısır kepeği, meyveler, yeşil sebzeler ve fındık bu tür posaya sahiptir.

POSA VE SAĞLIĞIMIZ

Tıbbi araştırmalar günlük beslenmede posadan zengin (bol lifli) gıda tüketiminin sağlığımıza çok olumlu bir katkı yaptığını göstermiştir. Liften zengin beslenme alışkanlığı olan toplumlarda barsak, kalb ve damar hastalıkları daha az görülmektedir. Dietteki posa miktarının artırılıp düzenli bir barsak alışkanlığı edinildiğinde, başlangıç halindeki bazı selim anorektal hastalıklarda (ör. hemoroid hastalığı ve anal fissür) şikayetler azalır ve hatta kaybolabilir. Divertiküler hastalıkta divertikülit ve kanama gibi komplikasyonlar seyrekleşir. Her şeyden önemlisi posadan zengin beslenme uzun vadede kalın barsaklarda tümör gelişme ihtimalini azaltır.

Posadan zengin besinler genelde kaloriden zengin değildir. Ayrıca, midenin boşalmasını geciktirerek tokluk hissini rafine gıdalara göre daha uzun süre muhafaza ederler. Yüksek kolesterolün azaltılmasında ve fazla kiloların verilmesinde posadan zengin beslenme listelerinden faydalanılabilir.

NE KADAR POSA?

Düzenli ve sağlıklı dışkılama adetinin oluşması ve korunması için gündelik 25-35 gram kadar posa alınması gerekir. Alınacak posaların suda eriyen ve erimeyen gruplardan dengeli olarak alınması daha sağlıklıdır. Bol lifli gıda rejimine geçmede iki-üç günde bir günlük posa miktarını 5 gram kadar arttırarak istenilen günlük miktara ulaşılmalıdır. Günlük posa alımının birdenbire artması veya 35 gram üstüne çıkılması durumunda şişkinlik ve gaz şikayetleri ortaya çıkabilir.

SU

Liften zengin yiyeceklerin vücudumuza beklediğimiz yararı sağlayabilmesi için kışın 8-10, yazın 12-14 bardak su gün içinde tüketilmelidir.

DÜZENLİ BARSAK ALIŞKANLIĞININ SAĞLANMASI

Ağızdan alınan gıdalar gastrointestinal (mide-barsak) kanalda çeşitli sindirim faaliyetlerine uğrar. Bu işlemlerin sonucu açığa çıkan temel besin maddeleri (şekerler, amino asitler ve yağ) ince barsakta tama yakın emilirler. Kalın barsakta ise büyük oranda su emilimi gerçekleşir. Kalan posalar ve bir miktar su diğer zararlı maddelerle beraber dışkı olarak vücuttan atılır. Sindirim sistemindeki maddelerin hareketi barsaklardaki refleks ritmik kasılmalarla sağlanır. Düzenli dışkılama alışkanlığına sahip olmak için bol posalı diet ve yerince sıvı alımının yanısıra etkin bir dışkılama refleksine de gerek vardır.

Bebeklik çağındaki istendiği an ihtiyacın giderilmesi lüksü hayatın sadece çok kısa bir bölümünde geçerlidir. Daha sonraki yılarda sosyal yaşam, yoğun çalışma temposu, kişisel hijyene uygun yapıda genel tuvaletlerin iş ortamında olmaması vb. nedenlerden ötürü dışkılama refleksi bastırılarak ihtiyaç ertelenir. Ancak bu da refleksin zayıflmasına, düzensiz ve sağlıksız bir dışkılama alışkanlığının yerleşmesine yol açar. Dışkının uzun süre rektumda tutulması buradaki pasif su emiliminin sürekli devam etmesi nedeniyle sertleşmesine sebep olur. Bütün bunların kaçınılmaz sonucu ıkınarak zorlukla ihtiyacın giderilmesidir. Pek çok araştırma hemoroid ve fissür gibi hastalıkların gelişmesinde gereksiz ve aşırı ıkınmanın önemli bir rol oynadığını göstermektedir.

DÜZENLİ BARSAK ALIŞKANLIĞININ TEKRAR KAZANILMASI

Sabah kalkar kalkmaz (saatin önemi yok, saat 06 veya 11) bir bardak su için.

Dört beş dakika boyunca evin içinde yere çökme kalkma,yürüme, sit-up, parmak ucuna kalkma veya aklınıza gelebilecek her türlü hafif egzersizi uygulayın. Kalktıktan sonra ilk yapılan bedensel aktivite barsak hareketlerini uyaracaktır.

Tuvalete gidip hafifçe ıkının ve bir iki defa ıkınmayı tekrarlayın. İki üç dakika içinde herhangi bir hareket olmazsa tuvaletten çıkın.

Bu sırayı takip etmek genellikle birkaç hafta içinde sabahki dışkılama refleksinin yerleşmesine yol açacaktır. Yeteri kadar zaman geçtikten sonra sabahları sadece bir su içmenin bile gereken barsak hareketini başlatacağını göreceksiniz. Ancak bir gün bile bu refleksin bastırılması en az bir haftalık yeni bir çalışmayı gerektirecektir.

Günün hangi saati olursa olsun barsak hareketlerinin başladığını hissettiğinizde yaptığınız işi bırakın ve tuvalete gidin. Barsaklarınızın çalışmasını engellemeye çalışmayın.

Aşağıda posadan zengin örnek yemek listesi ve bazı besinlerdeki posa ve kalori miktarlarını gösteren bir tablo bulacaksınız.

Sağlıklı ve mutlu günler dileklerimle...

Op. Dr. Hovsep Hazar
e-mail: hovsep@drhazar.com
web: www.drhazar.com

Posadan zengin örnek yemek listesi ve bazı besinlerdeki posa ve kalori miktarlarını gösteren tablo için tıklayın >>
 
Ana Sayfam Yap Favorilerime Ekle  Tavsiye Et Üye Ol

Köymeydanı.NET
Köy meydanı tüm üyelerimizin katılımına açık, görüş ve önerilerini herkesle paylaşabileceği bir online forum ortamıdır.
Giriş >>
Üye olun >>

Köypazarı.NET
İkinci el eşya çarşımıza bir göz atmak ister misiniz? Hemen tıklayın >>


ÇOCUK KÖŞESİ
Zekeriyaköy’de Kindermusic
İnsanın kendi yaptığı bir iş ile ilgili bir yazıyı kaleme alması kolay değil. Nasıl başlasam diye düşünürken, bir anda müzikle tanıştığım yıllardan bu yana geçen yılların hesabını yapmaya çalışırken buldum kendimi.>>

ÇOCUK VE PLASTİK SANATLAR
Onlarla çalışırken konuşmuyoruz, birlikte hayal kuruyoruz. Çizdikleri evin kapısını unuttuklarında birlikte kapıyı arıyoruz... >>


GURME KÖŞESİ
Bu köşede sizlerle yaşam keyfini oluşturan konuları ele almaya çalışacağız. Yemek dünyası (hem yemesi, hem pişirmesi hem de sunması... >>

DOSTLARIMIZ
Hayvan dostlarımız için çevremizdeki alışveriş ve veteriner olanakları >>

EVİMİZ ve BAHÇEMİZ
Evimizi daha keyifli bir yaşama mekanına nasıl çevirebiliriz?
Bahçemizde ne zaman ilaçlama yapmalıyız? Budama nasıl yapılır? Bu yörede hangi bitkiler yetiştirilebilir? Bostan kuruyoruz. Hemen tıklayın >>

YEME - İÇME
Çevremizdeki temiz ve güvenilir yeme içme mekanları
Köyümüz ve yakın çevresindeki restoranlar, kafeler, barlar ve yiyecek mekanları hakkında bilgi... Gurmelerden gözlem ve ratingler >>

İLETİŞİM

Bizimle irtibata geçmek istiyorsanız...
Yürütme Kurulu:
Korkut BAYRAKTAR, Yavuz İRTEM, Turgut ZİYAL >>


©zekeriyaköy.net 2004. Site Kullanım Koşulları.